fbpx

Dzień wolny za sobotnie święto Trzech Króli

Święto Trzech Króli 6 stycznia 2018 r. przypada w sobotę. Za ten dzień trzeba zatem wyznaczyć pracownikom inny, dodatkowy dzień wolny od pracy.

Oddawanie dnia wolnego za świąteczną sobotę nie jest odrębną regułą prawa pracy, lecz konsekwencją obniżenia wymiaru czasu pracy o 8 godzin przez święto występujące w innym dniu niż niedziela (art. 130 Kodeksu pracy). Obniżenie wymiaru o 8 godzin dotyczy tylko pracowników, których norma czasu pracy nie jest mniejsza. Na przykład dobowy czas pracy pracownika o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, to zasadniczo 7 godzin, zatem obniżenie nastąpi o 7 godzin.
Pracownik ma obowiązek wykonywać pracę w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Oznacza to, że należy mu wyznaczyć jako wolny dowolny dzień roboczy od poniedziałku do soboty. Najczęściej są wyznaczane soboty, ale może to być każdy inny dzień tygodnia oprócz niedzieli. W sytuacji gdy w sobotę przypada dzień ustawowo wolny od pracy, pracodawca nie może wyznaczyć dnia wolnego na sobotę, gdyż dniem wolnym może być tylko dzień roboczy. Dlatego nie można wskazać 6 stycznia (święto Trzech Króli) przypadającego w sobotę jako dnia wolnego z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, ale inny dzień.

Jak możemy Ci pomóc?

Skontaktuj się z naszym biurem w Twojej okolicy lub wyślij zapytanie o naszą ofertę.

solidna firma rewit

firma-towarzystwa-biznesowe-cz

DZIĘKUJEMY ZA ZAINTERESOWANIE USŁUGAMI NASZEJ FIRMY. WYPEŁNIJ KARTĘ KLIENTA I PRZEŚLIJ NA NASZ ADRES. Z PRZYJEMNOŚCIĄ PRZEDSTAWIMY NASZĄ OFERTĘ WSPÓŁPRACY.